Ciekawostki o bitcoinie

Waluty cyfrowe są fascynującym zagadnieniem, a sam bitcoin bije rekordy popularności i budzi ogromne emocje u osób, których nigdy wcześniej nie interesowało nic poza gotówką.

Przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych faktów i teorii. Jeżeli jeszcze nie jesteś zainteresowany tematem bitcoina – po przeczytanie tej publikacji śmiało możesz to zmienić.

Kto stworzył bitcoin, jaka jest jego wartość i dlaczego mnóstwo osób straciło majątek, który był na wyciągnięcie ręki?

Oto 5 ciekawostek na temat bitcoina

  • Twórca bitcoina pozostaje podmiotem anonimowym. Ukrywa swoją tożsamość pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo kim jest – ani nawet czy jest to jedna osoba, czy grupa programistów.

Jedno jest pewne – nie brakuje śmiałków, którzy chcieliby rozszyfrować zagadkę dotyczącą jego tożsamości. Zgodnie z założeniem, że Nakamoto posiada 1 milion bitcoinów – może być jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych osób na świecie.

  • Zgodnie z danymi amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), wartość najpopularniejszej waluty cyfrowej spadła na początku sierpnia (2018 roku) poniżej 6500 dolarów.
  • Liczba bitcoinów jest ograniczona. Na początku fukncjonowania bitcoina określono, że ich liczba sięgnie docelowo 21 milionów bitcoinów – pula zostanie wyczerpana i zakończy się wydobywanie.

Na początku 2018 roku pojawiły się informacje, że wykopano już 80% bitcoinów. Szacuje się, że w ciągu stu lat (do 2140 roku) zakończy się wydobywanie bitcoinów.

  • Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet Kalifornijski, aż 64% wszystkich wydobytych bitcoinów nigdy nie zostanie wykorzystanych. Na początku funkcjonowania, kiedy kurs bitcoina był zupełnie inny niż obecny – o czym świadczy choćby to, że pierwszym udokumentowanym zakupem towaru za bitcoin była pizza – a co za tym idzie – osoby, które nabyły walutę nie przywiązywały do tego zbyt dużej uwagi. W efekcie – mnóstwo osób zgubiło swoje klucze prywatne i nie ma do nich dostępu.
  • Wartość rynkowa bitcoina, w styczniu 2018 roku wniosła 802 582 118 003 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *