Jak zoptymalizować koszty magazynowania w kryzysie?

 

Wielu przedsiębiorców w obecnym czasie kryzysu szuka sposobów na obniżenie kosztów operacyjnych prowadzonego biznesu. Obszarów jest wiele, ponieważ możemy wyliczyć logistykę, magazynowanie czy koszty pracownicze.

W funkcjonowaniu łańcucha dostaw od zawsze znaczący udział mają koszty magazynowania produktów i materiałów. Kiedy zauważymy, że przychody działalności spadły, a klienci wycofali złożone zamówienia, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na koszty magazynowania, aby sprawdzić, jakie są możliwości ich ograniczenia. W ten sposób można będzie najłatwiej zażegnać kryzys finansowy.

W jaki sposób zoptymalizować koszty produkcji w czasie kryzysu?

Optymalizacja produkcji w czasie kryzysu jest bardzo ważna, jeśli nadal chcemy prowadzić dochodowy biznes. Warto zacząć od najprostszych rzeczy, czyli kosztów wynagrodzeń pracowników za nadgodziny.

Nie chodzi tutaj o nadmiar pracy i zbyt dużą liczbę obowiązków dla pracowników, ale przede wszystkim błędne lub nieprawidłowe planowanie grafików dla poszczególnych zmian. Warto więc skoncentrować się na efektywniejszym planowaniu zadań oraz dostosowaniu ilości osób do konkretnej zmiany. W czasie kryzysu warto pomyśleć o wprowadzeniu mechanizmu dotyczącego równoważnego systemu rozliczania czasu pracy.

Kolejnym obszarem, któremu warto się przyjrzeć, są koszty zasobów transportowych podczas operacji magazynowych. Na początek należy pomyśleć o zredukowaniu części sprzętów, które nie są wykorzystywane. Jeżeli wózki widłowe są własnością firmy, to można je wykorzystać w innych zakładach albo pomyśleć o ich sprzedaży. Natomiast w przypadku leasingu albo najmu długoterminowego warto rozpocząć negocjacje umowy, aby zmniejszyć ilość wynajmowanych urządzeń.

Następnym obszarem jest wynajem zewnętrznej powierzchni magazynowej. Kiedy poziom produkcji spada, to może się okazać, że nie wykorzystujemy całej wynajmowanej powierzchni, która generuje niepotrzebne koszty. Dlatego warto sprawdzić, czy można zrezygnować z niektórych wynajmowanych magazynów, aby prowadzić operacje wyłącznie we własnych lokalizacjach.

Jak jeszcze można zoptymalizować koszty magazynowania?

Jeszcze innym aspektem przy optymalizacji kosztów magazynowania są produkty przeterminowane albo zagrożone. Należy więc przyjrzeć się temu, ile zajmują miejsca i gdzie są składowane, aby określić czy zajmują optymalne miejsce.

Są różne powody, dla których trzeba przechowywać takie produkty. Najczęściej nie można ich sprzedać w standardowej cenie albo są produktami nieodebranymi przez klientów. Spotykamy się również z tymi, których data przydatności zbliża się ku końcowi.

W niektórych przypadkach może się okazać, że takie produkty warto jednak zatrzymać. Należy wtedy umieścić je w najmniej ergonomicznym miejscu. Dobrym pomysłem jest również składowanie ich blokowo, aby uwolnić bardziej ergonomiczną część magazynu.

Warto więc do kryzysu finansowego podejść aktywnie. Istotne jest zwrócenie uwagi na aktualną sytuację w magazynie i podjęcie odważnych działań. Najlepsze wypracowanie praktyki należy podtrzymać i wprowadzić do procesów na stałe, aż do momentu, kiedy gospodarka na nowo się odbuduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *