Ochrona praw własności intelektualnej w rejonach Polski

Możliwości zabezpieczenia swoich pomysłów są różne. W internecie na przykład możemy dodawać na zdjęciach znak wodny, zapobiegać przed używaniem prawego przycisku myszy do ściągania zdjęć, czy kopiowania naszych tekstów ze strony internetowych.

Wszystkie te metody mogą znaleźć swoje obejście, a ponadto wszelkie pomysły, idee czy koncepcje nie podlegają tego typu zabezpieczeniom. Często nie można ochronić większego układu graficznego, koncepcji prowadzenia firmy, czy sposobu sprzedaży samochodów.

Dlatego najskuteczniejszą formą ochrony jest roszczenie prawne.

Ochrona praw własności intelektualnej skutecznie chroni przed wykorzystywaniem wielu naszych pomysłów, choć niestety jest kosztowna. Koszty wiążą się głównie z układami urzędowymi, a także przygotowaniem konceptu do zgłoszenia. Za całym tym rygorystycznym procesem stoi również ograniczenie liczby zgłoszeń ochrony znaków towarowych, patentów, wzorów przemysłowych i innych.

Sprawdzony partner:

Rzecznik patentowy Gdańsk

Rozważania na temat problemów praw własności

Z jednej strony tego typu ochrona praw intelektualnych ogranicza wolność działania wielu twórczych osób. O ile indywidualny charakter przedmiotu jest uzasadniony, to na szczęście nie dochodzi jeszcze do masowego zabezpieczania tworów publicznych. Obawiamy się natomiast, że w niedalekiej przyszłości trend ten pójdzie bardziej w kierunku ograniczenia, niż uwolnienia pomysłów.

Prawo autorskie pozwala na korzystanie z utworu na wszelkie możliwe sposoby. Udziela to też majątkowego prawa do wykorzystywania utworu, to nie jest takie oczywiste gdy tych praw nie mamy. Warto jednak podkreślić że udostępniając jakiś utwór wymagane jest wskazanie zakresu jego użytkowania. Autorskie prawa majątkowe mogą zostać udzielone wybranym podmiotom, albo na zasadzie licencji. Ta druga opcja zwykle kojarzy się z zakładaniem franczyzy, albo sprzedażą towarów lub usług na zasadach określonych przez firmę autorską.

Wszelkie przejawy działalności twórczej posiadają autorskie prawa osobiste. To znaczy że twórca działając nawet na zlecenie firmy usługodawcy może podpisać się poddanym projektem własnym nazwiskiem, choć nie zawsze jego nazwisko musi być eksponowane.

Materiały znaki i symbole co z reguły wykonywane przez grafików i projektantów, co się zachowują swoje prawa autorskie głównie na papierze. Nie przysługuje im często zarządzanie danymi znakami, pani czerpanie z nich dalszych finansowych korzyści. Wszystkie te kwestie są uzgodnienia z podmiotem zlecającym pracę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *