Skup przepracowanego oleju – olej posmażalniczy w restauracjach

W lokalach gastronomicznych, restauracjach, stołówkach i barach, do przygotowania potraw stosuje się oleje roślinne. Po zużyciu olej nie nadaje się do wyrzucenia do śmieci, ponieważ może być niebezpieczny dla środowiska. Nie powinno się również wylewać go do instalacji ściekowych, ponieważ utrudnia ich oczyszczanie, a po wystygnięciu może zatykać kanalizację. W jaki sposób lokale gastronomiczne mogą pozbywać się zużytego oleju? Do czego wykorzystuje się zużyty olej roślinny?

W niemal każdym lokalu gastronomicznym, czy to barze typu fast food, czy w eleganckiej restauracji, do przygotowania potraw wykorzystuje się duże ilości oleju roślinnego. Popularny jest olej słonecznikowy, rzepakowy, arachidowy, sezamowy, olej z pestek dyni, winogron czy oliwa z oliwek.

Po zużyciu oleju nie da się pozbyć tak łatwo, jak mogłoby się wydawać, czyli na przykład poprzez wylanie do instalacji ściekowej. Wiele osób zastanawia się zatem zapewne, co dalej dzieje się ze zużytym olejem z lokali gastronomicznych. Istnieją firmy, które oferują skup przepracowanego oleju. Odbierają one również olej posmażalniczy z barów, restauracji, stołówek i jadłodajni. W jakim celu? Co dalej z z nim robią?

Na czym polega skup przepracowanego oleju?

Utylizacja oleju posmażalniczego musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa, określonymi w ustawie z 2001 roku. Placówki wytwarzające zużyty olej są obowiązane do przekazywania go specjalistycznej formie posiadającej zezwolenie na odbiór oraz transportowanie oleju przepracowanego, który jest odpadem niebezpiecznym.

Firmy odbierające olej dostarczają swoim klientom specjalistyczne pojemniki. To w nich gromadzi się olej posmażalniczy, który jest następnie odbierany. Zapełnione pojemniki są wymieniane na puste i podczas odbioru wystawiona zostaje Karta Przekazania Odpadu. Od tego momentu odpowiedzialność za odpad przechodzi w właściciela lokalu gastronomicznego na odbiorcę.

Co dzieje się ze zużytym olejem z restauracji?

Zużyty olej roślinny znajduje wiele zastosowań i z tego powodu jest skupowany przez wyspecjalizowane firmy, które poddają go oczyszczeniu i obróbce. Obróbka oleju przepracowanego polega na rafinacji. Pozwala na uzyskanie półproduktu do dalszego przetwarzania na biopaliwo bądź tworzywa sztuczne lub ekologiczne pokrycia dachowe.

Oczyszczony olej może być wykorzystywany do opału lub w roli domieszki do oleju mineralnego opałowego do pieców C.O. Olej po rafinacji jest też między innymi wykorzystywany do produkcji biodiesla – mieszanki oleju roślinnego rafinowanego oraz oleju napędowego.

Regulacje prawne związane z utylizacją i recyklingiem zużytego oleju zostały ze względu na na zaobserwowane zmiany klimatyczne, będące następstwem postępującego zanieczyszczenia środowiska. Właściciele lokali gastronomicznych mszą zatem pamiętać, że niewłaściwe gospodarowanie odpadami w postaci oleju posmażalniczego nie tylko zagraża środowisku, ale również jest karalne.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wektor – Skup oleju przepracowanego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *