Techniki konserwacji kostki brukowej – dla firm i osób prywatnych

Nawierzchnia w trakcie normalnej eksploatacji narażona jest na nieustanne wpływ czynników powodujących zabrudzenia, odbarwienia i osadzanie się nalotu albo zanieczyszczeń. Po dłuższym czasie użytkowania kostka brukowa wymaga odświeżenia. Zwykle czynności wykonuje się z pomocą myjki ciśnieniowej – duża ilość wody pod ciśnieniem pozwala usuwać liczne osady nawarstwiające się na kostce, a także te które wniknęły w jej pory.

Aby uchronić się przed odbarwieniami, działaniem promieni UV i niszczycielskim efektem deszczu polecamy zaimpregnować kostkę brukową.

Niektóre kostki są impregnowane na poziomie produkcyjnym, dlatego przez pierwsze 2 lata zwykle zachowują bardzo wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Woda nie wnika do ich wnętrza, a pozostaje na powierzchni i odparowuje. Zamknięte pory uniemożliwiają przedostawanie się elementów roślinności, która kolonizuje się w kostce.

Po kilku latach użytkowania takiej kostki zwykle warstwa jest już uszkodzona i należy przeprowadzić impregnację od nowa.

Niezależnie od tego czy kostka była impregnowana czy nie Przechodzimy wtedy do mycia kostki brukowej.

W Polsce istnieje wiele firm które zajmują się tym tematem. My Polecamy firmę SCO Clean Up, która działa w wielu województwach i nie boi się podejmować wyzwań.

Warto podkreślić że w czyszczeniu kostki brukowej ważne jest doświadczenie firmy. Teoretycznie zawód ten może wykonywać każdy kto dysponuje nawet podstawowym sprzętem. Niestety istnieje tutaj ryzyko natknięcia się na firmy wykonujące fuszerkę. Podkreślamy że kostka brukowa może mieć różne parametry i z tego powodu należy ją umyć pod różnym ciśnieniem, z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu. Liczy się na przykład temperatura wody, rodzaj lancy, czy ilość powtórzeń w czyszczeniu.

W przypadku trudnych zabrudzeń może być stosowana specjalistyczna szorowarka, z możliwością odsysania nieczystości. Sprawdza się ona bardzo dobrze w usuwaniu trudnych plam oleju.

Rodząc do konserwacji kostki należy pozostawić umytą powierzchnię do całkowitego wyschnięcia.

Następnie trzeba usunąć ewentualne pozostałości brudu na powierzchni. Wtedy można przejść do równomiernego rozprowadzania środka impregnującego.

Zależnie od preparatu informującego warstwę nakłada się jednokrotnie lub dwukrotnie. Ważne aby tego dnia nie padało bo nie może zostać rozwodniona. Po całkowitym wyschnięciu kostka nie tylko na bardziej naturalny kolor, ale też jest odporna na czynniki atmosferyczne – działanie deszczu słońca, zanieczyszczenia organiczne i gród nie wnikają w pory kostki.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *