Mur oporowy – rodzaje, materiały, budowa i koszt

Mur oporowy to ciekawe rozwiązanie, które jest stosowane zarówno w celach biznesowych (budowa obiektów infrastrukturalnych), jak i w przypadku indywidualnych użytkowników. Aby móc jednak postawić tego typu obiekt, trzeba wiedzieć o kilku istotnych aspektach. Jakie rodzaje materiałów są wykorzystywane do stworzenia muru oporowego? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście.

Mur oporowy – jakie zastosowanie?

Mur oporowy (czasami nazywany ścianą oporową) to powszechnie stosowana konstrukcja, która pełni funkcję chroniącą ściany budynków zbiorników itp. To jeszcze nie jedyne możliwe wykorzystanie: warto wiedzieć, że rozwiązanie to zapobiega również osuwaniu się ziemi (do tego służy tzw. mur oporowy L-ka).

Mur oporowy jest nieocenionym rozwiązaniem w sytuacji, gdy niezbędne jest zabezpieczenie fundamentów czy budowy podjazdu. Tego typu konstrukcje są również wykorzystywane jako elementy małej architektury.

Ze względu na swoje właściwości konstrukcja ta znajduje zastosowanie w budownictwie prywatnym, ale także w drogownictwie (zwłaszcza użyteczności publicznej), przemyśle czy rolnictwie.

Mur oporowy. Jakie materiały wykorzystuje się podczas tworzenia tej konstrukcji?

Do stworzenia muru oporowego wykorzystuje się takie materiały jak na przykład: drewno, kamień, cegły klinkierowe czy beton szalunkowy (mur oporowy betonowy to wyjątkowo stabilna konstrukcja).

Nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka

Mur oporowy prefabrykowany to ciekawe rozwiązanie także wtedy, gdy szukasz atrakcyjnego elementu dekoracyjnego. Wynika to z faktu, że konstrukcja ta może składać się z prefabrykowanych elementów betonowych, kamieni, czerwonych cegieł, a w niektórych przypadkach nawet drewna.

Dzięki temu opisana konstrukcja z łatwością stanie się ważnym elementem nadającym uroku. Posiadasz duży ogród przydomowy lub teren rekreacyjny? W takiej sytuacji ściana oporowa będzie z pewnością ciekawym pomysłem.

Budowa muru oporowego a normy prawne. Czy potrzebne jest pozwolenie?

Jeszcze przed zakupem niezbędnych materiałów należy wziąć pod uwagę jeden ważny aspekt. Choć sama konstrukcja nie jest bardzo skomplikowana w budowie, to – ze względów bezpieczeństwa – do jej stworzenia potrzebny jest odrębny projekt. Co więcej, w niektórych przypadkach konieczne jest również przeprowadzenie badania geotechnicznego. Tego typu analizy są sporządzane w celu oceny, czy postawienie konstrukcji nie doprowadzi do naruszenia wód gruntowych itp.

W celu budowy ściany oporowej należy również uzyskać pozwolenie. Obowiązek ten występuje także w sytuacji, gdy konstrukcja ta ma pełnić funkcję dekoracyjną. Taki status potwierdził m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *