Światłowody uważane są za dość niezawodną infrastrukturę transmisji danych. Niestety, do ich uszkodzenia dochodzi często na skutek nieostrożności osób, które… nie mają pojęcia o ich położeniu w konkretnym miejscu. Jednym z najpopularniejszych urządzeń diagnostycznych sieci FTTH jest reflektometr światłowodowy. Jak on działa i w jaki sposób pomaga radzić sobie z usterkami sieci światłowodowej?
Czym jest reflektometr?
Reflektometry światłowodowe (OTDR) to urządzenia pomiarowe, które diagnozują stan sieci FTTH na podstawie przesłanego sygnału próbnego. Dzięki nim można precyzyjnie określić:
- charakter usterki światłowodu,
- przyczynę zaniku sygnału światłowodowego,
- lokalizację uszkodzonego miejsca.
Co ważne, rola tych urządzeń nie ogranicza się jedynie do diagnozowania struktury światłowodu na krótkich i długich odcinkach. Najbardziej zaawansowane modele potrafią sporządzać papierowe raporty techniczne, a nawet umożliwiają certyfikację sieci FTTH.
Jak wykonuje się pomiar reflektometrem?
Reflektometr jest urządzeniem wysyłającym krótkotrwałe impulsy świetlne o określonych parametrach. Sygnał ten płynie przez cały światłowód, a następnie jest odbijany na końcu przewodu, by ponownie wrócić do miejsca nadania. Reflektometr optyczny porównuje obydwa sygnały (wyjściowy i wejściowy), by na podstawie tych danych określić tłumienność całkowitą i jednostkową światłowodu, jego budowę i strukturę, długość, a nawet rodzaj uszkodzenia. Większość urządzeń pomiarowych sporządza raporty zapisane w plikach z rozszerzeniem .sor. Dzięki temu można odczytać ich zawartość w przeznaczonym do tego celu oprogramowaniu.
Dlaczego badanie reflektometrem jest takie ważne?
Reflektometr OTDR jest praktycznie jedynym urządzeniem pozwalającym na sprawną i w miarę jednoznaczną diagnostykę sieci światłowodowych. Na jego podstawie można określić, czy do zaniku sygnału doszło z powodu:
- mechanicznego uszkodzenia światłowodu,
- nieprawidłowo wykonanego spawu,
- nieciągłości w strukturze światłowodu.
Badanie reflektometrem pozwala zdiagnozować problemy ze światłowodem tuż po wystąpieniu usterki. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć proces naprawy instalacji i tym samym przywrócić dostęp do Internetu setkom, a nawet tysiącom użytkowników. Nie można zapominać, że uszkodzony światłowód wchodzący w skład sieci szkieletowej może uniemożliwić łączność z Siecią nawet całej dzielnicy.
O sprawności sieci światłowodowych decyduje m.in. zdolność do szybkiej diagnozy awarii i równie szybkiej ich naprawy. Bez tego sieci FTTH nie działałyby tak efektywnie i wydajnie.
- Czy studia magisterskie to dobra inwestycja w swoją przyszłość zawodową? - 9 lipca 2024
- Tego o sprzedaży stacjonarnej nie wiedziałeś! - 7 marca 2024
- Ewolucja programowania low-code, czyli skracanie drogi do tworzenia oprogramowania - 25 sierpnia 2023