Wystąpienia publiczne — jaką obrać strategię, aby cieszyły się powodzeniem

Istotną rolę w kontakcie ze słuchaczami odgrywają pierwsze chwile. Jeżeli mówca wypowie udane pierwsze słowa, które trafią do odbiorców, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpienia publiczne przyniosą oczekiwany rezultat. Warto więc zwrócić uwagę na dobry start przemówień, bo tylko tak możemy utwierdzić siebie samych o powodzeniu dalszej części wystąpienia. Od jakich słów powinniśmy rozpoczynać wystąpienia publiczne? Jakich zdań powinniśmy unikać?

Wystąpienia publiczne – jak je rozpoczynać

Istnieje kilka sposobów, aby dobrze rozpocząć wystąpienie. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od sytuacji, słuchaczy i emocji przemawiającego. W jednym przypadku jako hasło przewodnie sprawdzi się przytoczona myśl autora, który jest autorytetem, a w innym warto np. przytoczyć anegdotę, która związana jest z tematem przemówienia.
Pobudzeniu uwagi słuchaczy sprzyja zadanie na początku pytania retorycznego, nie kiedy wręcz prowokującego. Wystąpienia publiczne nie wymagają pośpiechu, jest on wręcz niewskazany.

Wystąpienia publiczne – pierwsze zdania

Na wstępie należy oczywiście przywitać zebranych gości oraz o ile prowadzący nie zrobił tego za nas, przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a także podać nazwę firmy, którą reprezentujemy. Warto zwrócić uwagę, aby na początku wystąpienia nie wypowiadać słów świadczących o fałszywej skromności, np.: „Nie chcę Państwa zanudzać”. Pamiętać należy również o unikaniu zdań typu: „Mam nadzieję, że nie będzie źle”. Lepiej stawiać na odważne stwierdzenia, które potwierdzają naszą pewność siebie, np.: „Cieszy mnie możliwość wystąpienia przed państwem”, „Mam dla państwa wiele interesujących informacji”. Takie zdania potwierdzają tylko otwartość mówcy oraz jego gotowość do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *